Nízka spotreba energií

Najväčším pozitívom LED zdrojov svetla je nízky odber elektrickej energie. Ich úspora je viditeľná hlavne pri porovnaní s bežnými, klasickými žiarovkami. Vďaka svojej výdrži ušetria viac než kompaktné žiarovky.

Ako príklad je možné uviesť porovnanie:

  • klasickú 40W žiarovku dokážeme nahradiť 35W halogénovou žiarovkou.

  • klasickú 40W žiarovku dokážeme nahradiť 11W úspornou kompaktnou žiarovkou.

  • klasickú 40W žiarovku dokážeme nahradiť 4W LED žiarovkou.

 

Nízka prevádzková teplota

LED zdroje je ideálne použiť všade tam kde je potreba neustáleho svietenia. A na miestach kde z bezpečnostných dôvodov nie je možné použiť klasické žiarovky, pre ich vysokú prevádzkovú teplotu.

LED zdroje dosahujú maximálnu povrchovú teplotu 120°C. Ich bežná prevádzková teplota je však okolo 60°C. Klasické žiarovky majú prevádzkovú teplotu nad 100°C. Použitím LED žiaroviek tak napríklad zabránite popáleniu zvedavých detských ručičiek v ich izbách.

 

Dlhá životnosť, odolnosť

Životnosť LED zdrojov je 30.000 až 50.000 hodín svietenia. Pri 4 hodinovom dennom svietení to je cca 15-25 rokov. Čo je neporovnateľné s klasickými či úspornými žiarovkami. Preto aj napriek ich mierne vyššej cene, je návratnosť na ich obstaranie veľmi rýchla (cca do 1 roka).

Naviac na rozdiel od bežných a úsporných žiaroviek nevadí LEDkám časté zapínanie a vypínanie. Preto odporúčame použitie aj v komerčných priestoroch. A všade tam kde potrebujete mať rýchly nábeh plného výkonu osvetlenia (nie postupný nábeh svetla).

 

Dôvernejšie podanie farieb, kvalita osvetlenia

Index podania farieb (CRI) je druhý najdôležitejší parameter osvetlenia po výkone, pretože kvalita osvetlenia a podania farieb rozhoduje o tom ako sa budeme v miestnosti cítiť a ako v nej budeme jednotlivé predmety vidieť.

Kvalitné LED zdroje s vysokým CRI dokážu dôvernejšie napodobiť prirodzené slnečné osvetlenie.

Predmety na ktoré svieti takéto svetlo sú vyobrazené hodnovernejšie a prirodzenejšie. CRI 100 teda vyjadruje ideálne podanie farieb svetla. Dbajte teda na to aby Vaše LEDky mali vyššie CRI ako 80.

 

Ekologickosť

LED žiarovky, svietidlá nevyžadujú tak náročnú likvidáciu ako je to u klasických, úsporných a výbojkových zdrojov. Pri LED zdrojoch je možné ich ďalšie použitie na súčiastky prípadne oprava.

LED žiarovky a svietidlá neobsahujú ortuť.

  

LED ky neprodukujú UV žiarenie a infračervené žiarenie

Úsporné žiarovky vyžarujú svetlo tak, že elektrický prúd prejde cez trubicu obsahujúcu plyny. Reakcia týchto plynov produkuje ultrafialové svetlo, ktoré prechádza cez fluorescenčný povrch vo vnútri trubice a je pretransformované na viditeľné svetlo. Vo veľa žiarovkách prechádzajú významné úrovne UV žiarenia do okolitého prostredia, kde je škodlivé pre pokožku a zrak v prípade dlhšieho pôsobenia. LEDky nevytvárajú UV žiarenie.

Klasické žiarovky, úsporné žiarovky, halogénové žiarovky emitujú 80-90% vyrobenej energie vo forme tepla (infračervené žiarenie). Toto infračervené žiarenie môže poškodiť farby na rôznych objektoch ako sú závesy, tapety, obrazy, látky. LED žiarovky takéto infračervené žiarenie nevytvárajú nakoľko neprodukujú toľko tepla a teplo v nich vytvorené je odvádzané prostredníctvom chladiča, hliníkového tela svietidla.

Vysoká účinnosť až 98%

Vďaka modernej technológií a vlastným optickým prvkom dosahujú LEDky vyššiu účinnosť ako klasické svietidlá, kde sa svetlo distribuuje do priestoru zložitou cestou cez odrazovú plochu.

 

Možnosť voľby teploty, farby osvetlenia – chromatičnosti

LED diódy ponúkajú široké spektrum teploty farby od 2700K až po 8000K.

Pri LED interiérových svietidlách sa používajú hlavne:

2700K-3000K teplá farba svetla /žltšie svetlo ako pri klasických žiarovkách/ Ideálne do spálni.

4000K-4200K denná farba svetla /svetlejšie belšie svetlo, približuje sa osvetleniu vonku, je to neutrálna farba/ Ideálne do obývacích miestností, spální, pracovní.

5000-6000K studená farba svetla /má nádych bieleho až modrastého jasného svetla/ Ideálne do pracovní, tmavých miest, dielní, vonkajšie osvetlenie, chodieb, obchodov.

 

Napájanie LED

LED sú prevádzky schopné cez napájanie 12/24V. Použitím vhodného transformátora je napájanie na sieť 230V. V drvivej väčšine je súčasťou svietidla aj transformátor na napájanie do 230V.

 

Kompaktnosť

Vďaka minimálnym rozmerom LED čipov je použiteľnosť LED technológie aj tam, kde sme o tom doteraz ani nesnívali – poličky, skrinky, rôzne dutinky, atď.